Porady na pierwsze dni

Pójście do przedszkola to czas w którym dziecko wkracza w zupełnie inny etap życia.

Następuje całkowita zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń wynikająca z wejścia do nowej społeczności. Jest to sytuacja trudna zarówno dla rodziców jak i dziecka. Podejmując decyzje o posłaniu dziecka do przedszkola a towarzyszy nam niejednokrotnie lęk i niepewność należy jednak pamiętać, że zaufanie rodziców do nowego miejsca pomoże dziecku poczuć się w nim bezpiecznie. Rodzice są najważniejszymi osobami w życiu dziecka i to oni wnajwiększym stopniu będą kształtować jego stosunek emocjonalny do przedszkola, a tym samym odgrywać znaczącą rolę w procesie adaptacji, czyli przystosowaniu do nowych warunków. Należy dołożyć wszelkich starań aby ta ważna zmiana w jego życiu miała łagodny przebieg. Przedszkole Mali Giganci proponuje okres adaptacyjny, w którym zarówno rodzice jak i ich pociechy mają szanse zapoznać się z nowym środowiskiem.

Sprawdzone praktyki ułatwiające adaptacje w przedszkolu:
  • nie mów dziecku, że przyjdziesz po nie wcześniej, kiedy jest to niemożliwe ( w ten sposób stracisz jego zaufanie i zmniejszysz jego poczucie bezpieczeństwa)
  • nie przedłużaj pożegnania w szatni. Pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź, przekazując dalej nauczycielowi. Przy pożegnaniach z nim bądź uśmiechnięty i spokojny.
  • nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko załatwić. Bądź gotowy na trudne rozstania w pierwszych dniach, nawet tygodniach, na płacz i odmowę wyjścia z domu.
  • dziecko w pierwszych dniach może być wycofane, ale gdy zrozumie że mama czy tata zawsze po niego wracają, przestanie się bać. Na to jednak potrzeba czasu.
  • nigdy nie strasz dziecka przedszkolem
  • nie wyręczaj dziecka nawet gdyby wykonywało określone czynności niezdarnie
  • pozwól zabrać do przedszkola ulubiona zabawkę – przytulankę, to często daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, przypomina dom,
  • chwal i dostrzegaj drobne sukcesy. Powiedz, że jesteś dumny.
  • Po powrocie do domu, postaraj się o chwilę tylko dla dziecka np.: wspólna zabawa, spacer
  • postaraj się nawiązać dobry kontakt i stała współpracę z nauczycielem grupy, a wszystkie wątpliwości lub pytania kieruj właśnie do niego. Na pewno uzyskasz pomoc i osiągniesz porozumienie.

Pamiętaj! Każda zmiana daje szansę na rozwój, a posłanie dziecka do przedszkola niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Stwarza okazję do poznawania świata, zdobywania wiedzy oraz uczy samodzielności. Pozwala na czerpanie radości z relacji z rówieśnikami i rozwijania kompetencji językowych. Staraj się utrzymać w domu jak najwięcej przedszkolnych rytuałów np.: jeśli dziecko myje w przedszkolu ząbki po posiłku, samo je – róbcie tak też w domu.

Tym samym dom i przedszkole nie będą dwoma odrębnymi światami, ale wspierającymi się wzajemnie miejscami, które pozwolą dziecku spokojnie iść naprzód, rozwijać się.